︎Pairfolio ︎Pairfolio |

> Making The Scene | Act 1: A Gathering


by İpek Avanoğlu and Bahar Avanoğlu
was to be published@ Nova Organa
in 2015
SAHNEYİ KURMAK / bir derginin basılmayan sayısından bir kalıntı, bir perde [1]
İpek Avanoğlu & Bahar Avanoğlu

Paylaştığımız bu mimari oyun, 2013 yılında açılan Uşak Belediye Hizmet Binası Yarışması için üzerinde çalıştığımız  projenin hareket noktasını oluşturan bir senaryo çalışması. Aslen 2015 yılında Nova Organa [2] adlı dergide yayınlanmak üzere seçildi ve derginin editörleri Gabriel Cira ve Phi Phan’ın ilgi dolu önerileri ve yorumları eşliğinde tekrar düzenlendi. Ancak, Nova Organa’nın bu sayısı (no.5) basılma imkanı bulamadı. Nova Organa’nın basılmayan 5.sayısındaki bu çalışmayı, yedi yıl aradan sonra, çalışmanın kendisini bize hatırlatması üzerine, farklı bir ortamda paylaşmak istiyoruz [3].

Yeni bir ‘belediye binası’nın inşasını, ‘sahne kurma’ sorusu üzerinden irdeleyen ve bunu yaratıcı bir sürece dönüştürmeyi öneren ‘PERDE 1: Bir Araya Gelme/ Meclis’ adlı hayali senaryo, metin olarak okunan çizim ağırlıklı bir mimari oyun denemesidir. Bu öneri, bir belediye hizmet binası bünyesinde gerçekleştiğini düşlediğimiz roller, karakterler, olaylar ile belediye binasının inşası için Uşak’ta seçilen yer arasındaki olası karşılaşma hayallerinden yola çıkar. Bu karşılaşmalar, on bir ‘eylem-karakter’ olarak tanımlanarak proje yerinde Belediye Hizmet Binası olarak sahnelenir. Sahneleme yoluyla, yere tek taraflı bir müdahalede bulunmadan, zaman-yer-eylem ilişkisinde diyaloglar yaratılması önerilir. Bu şekilde, üzerinde çalıştığımız Uşak Belediye Hizmet Binası projesi, sahneleme yoluyla tasarlamayı dener. İşte aşağıdaki senaryo, her bir ‘eylem-karakter’in yerle karşılaşmasının metin-çizimleri.

Nova Organa’nın bilinmeyen son sayısını hayal ederken,
yazı yerleştiği yerden hareketlendi,
Perde 1 bilinmeyene oynamaya karar verdi:
...


[1] Çalışmadaki ‘Sahne’ isimli çizim, The Architectural Review Folio’da, 2015 yılında Ocak ayında çevirimiçi olarak yayınlandı. https://architectural-review.tumblr.com/post/125038252750/act-1-a-gathering (Erişim tarihi: Ekim 2021)
[2] Princeton, USA. Nova Organa’nın yayınlanan sayıları için: https://soa.princeton.edu/zone/publications
[3] Editörlerden Gabriel Cira’nın izniyle yeni bir basım için düzenlenmiştir.